Základní kapitál s.r.o. 1 Kč? Ano, od roku 2014

Snížení minimálního základní kapitálu s.r.o. z 200 000 Kč na pouhou jednu korunu. To je hlavní novinka zákona č. 90/2012 Sb. vstupujícího v platnost 1.1.2014. Tato změna s sebou přináší částečné výhody, avšak je zapotřebí dát si do souvislostí následky tohoto počinu.

Proč se nám s.r.o. se základním kapitálem 1 Kč nejeví příliš výhodné?

Podstatou s.r.o. byla jistota, že společnost ručí svým základním kapitálem, případně se hodnota ve výši Kč 200.000,- v účetnictví vždy promítne.   Podoba ručení  základního kapitálu jedné koruny již pozbývá smyslu.

Výši základního kapitálu společnosti si může každý dohledat  v obchodním rejstříku. Je důležité se zamyslet, zda tato hodnota jedné koruny základního kapitálu je dostačující pro ekonomiku začínajícího  podnikatelského subjektu. Je zapotřebí  také zvážit pohled obchodních partnerů, bankovních subjektů, případně investorů na společnost se základním kapitálem jedné koruny.

Firma se základním kapitálem 1 Kč bude v podstatě ihned po svém vzniku v „červených číslech“.

Vstupní náklady související se založením společnosti dosahují dnes částky cca 15 000 Kč. Patří mezi ně:

  • notářský poplatek za založení společnosti, sepsání zakladatelské listiny ve výši cca 4500 Kč
  • soudní poplatek 6000 Kč
  • poplatek za vyřízení živnostenského oprávnění 1 000 Kč
  • ověření listin a administrativní příprava cca 3 500 Kč

Tyto náklady se v účetnictví, za předpokladu, že základní kapitál je ve výši pouhé jedné koruny, dostanou automaticky do mínusu a hodnota podniku se dostává již v počátku podnikání do červených čísel.

Jaké společnosti budeme dále nabízet?

Protože se zabýváme především prodejem ready made společností, nastávající  změny nás přivedly k zamyšlení,  jaká  výše základního kapitálu bude ideální a dostačující  a s  jakým kapitálem budeme nadále naše společnosti nabízet.

Od 1.1.2014 tedy najdete v naší nabídce ready made s.r.o. tyto varianty:

  • základní kapitál v hodnotě jedné koruny budeme nabízet pouze za předpokladu zvýšené poptávky od klientů
  • nadále budeme nabízet k prodeji společnosti se základním kapitálem 200 000 Kč
  • a dále do nabídky zahrneme společnosti  s nižším základním  kapitálem, pravděpodobně v hodnotách 50 000 Kč, 100 000 Kč a 150 000 Kč 

Prohlédněte si aktuální nabídku ready made s.r.o. na prodej.

Základní kapitál akciové společnosti v roce 2014

U akciových společností se minimální výše základního kapitálu nemění, zůstává na dvou milionech korun. Tedy i v příštím roce budeme zakládat a prodávat a.s. s minimálním vkladem v této výši.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>