Máte akcie na majitele v listinné podobě? Pozor! Tyto byly zákonem k 1. 1. 2014 zrušeny!

Velká část akciových společností v České republice má vydány akcie na majitele a to v listinné podobě. Zákonem 134/2013 Sb. byly tyto akcie zrušeny, tzn., že kdo včas nezměnil formu těchto akcií na akcie zaknihované nebo imobilizované, má se za to, že se od 1. 1. 2014 jedná o akcie na jméno v listinné podobě. Zde je nutné, aby představenstvo vyzvalo akcionáře k předložení původních akcií na majitele k výměně nebo vyznačení opravy.

Uvedení stanov do souladu s ustanovením nového zákona

Co dělat, aby byly Stanovy společnosti uvedeny do souladu s ustanoveními nového zákona? Vzhledem k tomu, že Stanovy všech akciových společností založených do 31.12.2013 s vydanými akciemi na majitele v listinné podobě jsou v rozporu s ustanoveními nového zákona o obchodních korporacích 90/2013 Sb., je nutné tyto listiny uvést nejpozději do 30. 6. 2014 do souladu.

První možnost

Jednou z možností je svolat valnou hromadu a u notáře provést změny – minimálně v části Akcie a v části svolávání valné hromady – od 1.1.2014 musí mít akciová společnost své www stránky. V tomto případě doporučujeme provést i Vámi požadované změny dle nového zákona (např. lze změnit počet členů korporace, jak se bude vyplácet zisk, možnost monistického systému….) a rovnou se podřídit novému zákonu jako celku.

Druhá možnost

Druhou možností je nepodřizovat se novému zákonu jako celku (na to máte 2 roky od nabytí účinnosti zákona 90/2013 Sb.), a představenstvo (bez svolávání valné hromady) v tomto případě upraví plné znění Stanov tak, aby neodporovaly ustanovením zákona o obchodních korporacích – tedy úprava v části Akcie – místo „na majitele“ vepsat „na jméno“. A rovnou změnit svolávání valné hromady a vepsat www stránky akciové společnosti. Takto upravenou listinu je nutné zaslat v elektronické podobě do Sbírky listin, a to do 30. 6. 2014.

Velmi složitě se popisuje co je vlastně do 30. 6. 2014 potřeba učinit a jaké změny přijmout. Doporučujeme Všem klientům prvořadě projít procesem výměny akcií na majitele na akcie na jméno a dát do souladu veškeré listiny, související s touto výměnou, a  až následně po té si upravit Stanovy s donucujícími ustanoveními  nového zákona o obchodních korporacích.

Pokud jste tímto procesem změny ještě neprošli a nejste si jisti správností těchto úkonů, rádi  Vám v této věci pomůžeme a vše dokonale připravíme.

Co se stane, když nic z výše uvedeného neučiníte?

Je nutné myslet na to, že akcie na majitele v listinné podobě již neexistují, ke dni 1. 1. 2014 zanikly, tudíž prokázání se jako vlastník původními akciemi na majitele (např. notáři, valné hromadě, novému nabyvateli akcií, obchodním partnerům, atd.) od. 1. 1. 2014 není možné.

Dále, pokud neprovedete potřebné změny, počítejte s tím, že soud bude průběžně akciové společnosti kontrolovat a sledovat, zda jsou v souladu s novým zákonem. Pokud zjistí, že se neřídíte zákonem, vyzve Vás ke sjednaní nápravy a poskytne Vám na tuto nápravu přiměřenou lhůtu. Pakliže do této lhůty nezareagujete, může soud poslat společnost do likvidace. Toto je však nejkrajnější způsob, jak celá věc může dopadnout.

 

3 komentáře u „Máte akcie na majitele v listinné podobě? Pozor! Tyto byly zákonem k 1. 1. 2014 zrušeny!

 1. Jsem vnastníkem 71 akcií na majitele – TEXLEN,a.s. Trutnov.Dají se ještě prodat ?
  Děkuji za názor s pozdravem Černá.

 2. Dobrý den,

  mám 4 ks listinných akcií společnosti Starorolský porcelán Moritz Zdekauer, datum emise 22.9.2005. Bohužel se s nimi nemohu domluvit, dá se ještě s těmito akciemi něco dělat, např. prodat je?

  Děkuji,
  Ludmila Žižkovská

 3. Dobrý den,
  Prosím poraďte mám Hromadnou listinu nahrazující 20 ks listinných akcií společnosti Starorolský porcelán Moritz Zdekauer datum emise 2010
  Co s tím se dá dělat?Má to nějakou hodnotu nebo vyhodit?
  Děkuji za odpověď Věra Kamenická

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>