Jak správně zvolit název pro založení s.r.o. nebo založení a.s.?

V poslední době nás oslovují klienti, kteří si zkoušeli založit s.r.o. vlastními silami s tím, že jim soud zamítl zapsat název společnosti. V případě, že soud takto rozhodl, přijdete o veškeré pořizovací náklady, které jste se založením s.r.o./a.s. měli. Tedy u s.r.o. min. o 12.000,- Kč, protože vše, včetně poplatku u notáře za založení s.r.o. a kolku na soud  budete muset hradit znovu.

Jak se tedy této komplikaci vyhnout? Mít jistotu, že Vám soud zapíše Vámi vybraný obchodní název společnosti není dnes, bohužel, nikdy stoprocentní. Možná v případě, že zvolíte dlouhý několikaslovný naprosto výjimečný název. To, zda název soud povolí, je v moci a na rozhodnutí toho kterého soudního úředníka. A ten jedná podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Podle § 132 nového občanského zákoníku musí název „odlišit“ právnickou osobu od jiné právnické osoby, nesmí být „klamavý“, nesmí obsahovat „příznačný prvek“ jiné právnické osoby není-li pro to důvod, a bez souhlasu dotčeného nesmí být v názvu jméno člověka.

Co je to „příznačný prvek“? Dle našeho výkladu jde o použití části názvu (té podstatné části) jiné právnické osoby. Lze jej použít pouze se souhlasem dotčené právnické osoby a měl by být mezi těmito společnostmi vzájemný vztah. Nemůžete tedy např. použít název EASY SUPPORT trade s.r.o., pokud již existuje název EASY SUPPORT s.r.o. a tyto společnosti mezi sebou nemají žádný vzájemný vztah. Bohužel se stalo i to, že si klient vymyslel název, kde bylo použito slovo pozměněné v jednom písmenu v podstatné části názvu jiné společnosti s tím, že klient přidal za toto slovo druhé, které se naprosto jasně odlišovalo od názvu této společnosti. Vyšší soudní úřednice však takovýto název společnosti nepřipustila a vydala usnesení, aby do 14- ti dnů byl doložen souhlasu dotčené právnické osoby s použitím názvu. Což ve většině případů není možné zajistit  a to z důvodu nenalezení kontaktu, případně neochoty v této záležitosti promptně jednat.

Nepomůže v této chvíli ani názor právníků, že šlo jednoznačně o odlišný název, který jen v předmětné části „zněl“ podobně. Pak máte možnost se odvolat a přát si, aby nadřízený orgán nebyl stejného názoru jako vyšší soudní úřednice a vyhověl Vám, a nebo nechat vyhotovit notářem opravnou doložku, název změnit a znovu podat na soud. Zbytečné komplikace…. V současné době, kdy není dostatečná praxe, vykládá si pojem „příznačný prvek“ mnoho soudních úředníků rozlišně a není jednotný názor ani parametry, které by Vám zajistily jistotu zápisu zvoleného názvu.

Jak „prověřit a odlišit“ název od jiné již zapsané společnosti v obchodním rejstříku? To lze na internetových stránkách www.justice.cz. Ale pozor! Může se stát, že zadáte zvolený název a systém odpoví, že takováto společnost neexistuje a vy nabudete dojmu,  že Váš vybraný název můžete v klidu použít. Je však potřeba takovouto kontrolu provést důkladně. Může se totiž stát, že zadáte do vyhledávače pouze část vámi zvoleného názvu a zakliknete „vyhledat kdekoliv ve slově“ (ne jen od začátku), a systém Vám vyjede hned několik desítek společností, v jejichž názvu je obsažena část vámi zadaného slova. Pak je na zvážení, nakolik se váš celý název odlišuje od vyhledaných společností a zda je na první pohled zaměnitelný. Rozdíl mezi názvy doporučujeme minimálně ve třech znacích (čísla, velká malá písmena a diakritika se jako rozlišovací znak neakceptují!). Název nesmí ani znít foneticky stejně nebo podobně.

A co se považuje za „klamavý“ název společnosti ? Zjednodušeně řečeno, nesmíte v případě, že budete chtít prodávat autodíly a zajišťovat servis vozidel, dožadovat se zápisu názvu společnosti  Zelenina XYZ s.r.o. Nebo nelze použít název Dotace EU s.r.o., pokud od EU nebudete mít na tuto službu v rámci Evropské unie povolení.

Upozornění – jistě se vám stane, že při ověřování názvu narazíte na několik již zapsaných společností se stejným nebo velmi podobným názvem. Toto bylo možné ještě v době asi před 5-6-ti lety, nyní stejný či podobný název zapsat do obchodního rejstříku z výše uvedených důvodů již není možné.

Chcete-li si založit s.r.o. nebo založit a.s. a nejste si zvoleným názvem jisti, oslovte nás, zdarma vám jej ověříme.

 

1 komentář u „Jak správně zvolit název pro založení s.r.o. nebo založení a.s.?

  1. Dobrý den Jmenuji se Vlastimil Kopeček a mám dotaz. Potřebuji založit s.r.o. a nejsem si jist jestli mi to projde u soudního zápisu . Šlo by např. plyn.voda.topeni Instalatér servis s.r.o. S pozdravem Kopeček 777113372

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>