Cizinci a založení společnosti v ČR

Dotaz : Chci podnikat v ČR, nejsem občanem ČR, nemohu být osobně přítomen u notáře, případně se nebudu nacházet na území ČR, mám nějakou šanci, jak založit společnost?

Vzhledem k nové právní úpravě, kdy je zapotřebí ke mnoha úkonům plná moc ve formě notářského zápisu, nastal pro cizince (jak fyzické tak právnické osoby) problém například při založení společnosti v ČR nebo ke hlasování na valné hromadě – pokud je společníkem/akcionářem české společnosti zahraniční fyzická nebo právnická osoba. Dosavadní praxi (do 31. 12. 2013), kdy cizinec zplnomocnil osobu v ČR ke všem úkonům souvisejícím se založením s.r.o. nebo založením a.s. klasickou plnou mocí s patřičnými náležitostmi k tomuto úkonu, na které v zahraničí ověřil podpis, opatřil případně legalizací nebo apostilační doložkou a následně se plná moc úředně přeložila do jazyka českého, nahradila nutnost sepsat k tomuto úkonu plnou moc notářským zápisem. Což pro cizince znamená, že se do ČR k notáři musí dostavit osobně. Notářské zápisy jiných zemí nejsou našimi soudy akceptovány. Znamená to tedy, že k založení nové společnosti je nutná přítomnost zakladatele v České republice.

Jedinou možností, jak si může cizinec v současné chvíli pořídit společnost v ČR bez osobní přítomnosti je koupě ready made společnosti – tato společnost je zapsána v obchodním rejstříku, má přiděleno IČ a splacen základní kapitál. U ready made společností totiž činí rozhodnutí o změnách (např. názvu, sídla firmy, jmenování a odvolání jednatele/ů, o převodu obchodního podílu, atd.) ještě původní společník. K podpisům smluv o převodu obchodního podílu, k podpisu návrhu na zápis změn a jednání za právnickou osobu stačí klasická plná moc s ověřeným podpisem, příp. apostilační doložkou, kterou cizinec zplnomocní osobu v ČR. Následně se zajistí úřední překlad do jazyka českého. Majitelem (společníkem) a jednatelem ready made společnosti se cizinec stává v okamžiku rozhodnutí jediného (původního) společníka společnosti. Pro koupi ready made společnosti, ale samozřejmě nestačí jen plná moc k těmto úkonům, je také potřeba, aby cizinec zaslal čestné prohlášení jednatele a výpis z rejstříku trestů ze země, jíž je cizinec občanem (opět se vše úředně přeloží do jazyka českého). Ale o tom v některém z dalších článků.

Potřebujete-li podnikat v ČR a je pro Vás z nějakých důvodů nemožná osobní přítomnost, nabízíme Vám možnost koupě ready made s.r.o. nebo ready made a.s. Stačí si jen vybrat, o vše ostatní se postaráme my.

1 komentář u „Cizinci a založení společnosti v ČR

  1. Dobrý den, potřeboval bych pro svého čínského obchodního partnera založit obchodní společnost v ČR, prosím info. Děkuji, s pozdravem, Lubor Grigorescu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>